Vodná technika

Podvodný reflektor pre jazierka Vodná záhrada z perspektívy
Každé záhradné jazierko je jedinečné. Jeho pôsobivosť závisí od jeho štýlu, veľkosti a tvaru a tiež od umiestnenia, ktoré pre neho vyberiete. Vodná záhrada je vydarená, ak je začlenená do existujúcej záhrady čo najprirodzenejšie.

Ak použijete nápadito rozmiestnené zdroje svetiel, môže sa v noci jazierko zmeniť v nočný svet dobrodružstva. Pomocou svetiel a bodových reflektorov GARDENA môžete okolo svojho jazierka vytvoriť fantastickú magickú atmosféru. Pri každom záhradnom večierku sa potom vaše jazierko rýchlo stane stredom pozornosti.

Vodné chrliče GARDENA, ako napríklad „skákajúce“ a vodu chrliace delfíny, najlepšie vyniknú vo svete 12 voltových podvodných reflektorov GARDENA, ktoré zdôraznia večernú atmosféru záhradného jazierka. Bodové reflektory je možné podľa potreby nastaviť vo vodorovnom i zvislom smere a rozmiestniť ich jednotlivo na stojany, upevniť na kolíky do zeme alebo rúrku vodného prvku na čerpadle. Sú dodávané so štyrmi farebnými sklenenými sklíčkami, ktoré umožňujú vytvárať stále nové a nové farebné efekty. Spojte príjemné s užitočným a vyberte si podvodné svetlo UL 35, ktoré sa dá použiť vo vode i na suchu. Svetlo 35 W halogénovej žiarovky označuje cesty, popr. osvetľuje potenciálne nebezpečenstvo číhajúcej na chodcov pri nočnej prechádzke po záhrade, ako napríklad korene, okraje cestičiek a jamy.

Nové plávajúce svietidlá GARDENA vytvárajú kúzelnú atmosféru. Svetelné gule zdanlivo plávajú na vode a noria jazierko do mäkkého svetla, ktoré vás priamo vyzýva, aby ste sa na chvíľu zastavili a oddali sa snívaniu. Svetlá sú dodávané pripravené na pripojenie. Majú priemer 160 alebo 200 mm, 5W halogénovú žiarovku, pripojovací kábel a 12 V bezpečný transformátor. Plast je odolný voči nárazom, počasiu a extrémnym teplotám a prirodzeným spôsobom tlmí svetlá, takže sú príjemné pre oči.

Údržba záhradného jazierka na jeseň

Priezračná voda, pohľad na dno jazierka s jasne viditeľnými rybami, škebľami a korýšmi, to všetko obklopené skvostnými rastlinami na brehu jazierka – to je to, prečo je vodná záhrada skutočným zážitkom. Len keby tak neexistoval ten starý otravný problém, vodné riasy! Pri bližšom pohľade vás možno naraz prestane prekvapovať, keď zistíte, že tie dokonalé záhradné krásky okolo brehov jazierka sú v skutočnosti umieračikom pre kvalitu vody.

Záhradné nožnice s predĺženou rukoväťou Zvlášť očividné sa to stáva na jeseň: lístie padá zo stromov alebo ho k vode privanie vietor a listy a konáre kríkov, kedysi elegantne nahnuté nad vodnou hladinou, začnú odumierať a padať do jazierka. Príliš často taktiež jesenné dažde splachujú do záhradných jazierok zeminu a mulčovací materiál. Ak s tým hneď niečo neurobíte, všetky druhy záhradného odpadu si na jeseň nájdu prirodzený spôsob, ako sa dostať do vašej vodnej záhrady. A následky budú fatálne. Čokoľvek sa vo vode teraz rozkladá, je dvakrát tak nebezpečné. Dôvod je ten, že rozklad záhradného odpadu vo vode produkuje kvasné plyny. Tie po rozpustení vo vode môžu ohroziť ryby, ak neskôr nemôže dochádzať k výmene plynov medzi vodou a ovzduším kvôli zamrznutej hladine. Rozložené zvyšky rastlín do vody taktiež uvoľňujú v nich obsiahnuté živiny, čo predstavuje skutočne danajský dar. Tieto živiny sú potom v nadchádzajúcom roku potravou pre riasy.

Najdôležitejšie pravidlo pre vodné záhrady je preto zabrániť tomu, aby sa do vody dostali rastliny a živiny. Prekryte preto jazierka a potôčiky sieťou proti lístiu, ktorá zachytí väčšie kusy. Zastrihnite rastliny na brehoch jazierka tak, aby do vody nemohlo napadať žiadne rozkladajúce sa lístie. K tomu sa hodia nožnice s predĺžiteľnou rukoväťou, pretože umožňujú pohodlne strihať rastliny, ktorú sú ďalej od brehu, bez toho, aby ste si namočili nohy. Odsávač jazierkového kalu Pre odstránenie rastlín, ktoré napadali do jazierka, je možné taktiež použiť škripcové kliešte s dlhými držadlami. Duté stonky kríkov a tráv je možné na rastlinách ponechať, pokiaľ nehrozí, že spadnú do vody kvôli vetru alebo padajúcemu snehu. Záhradný hmyz v nich totiž rád trávi zimu. Iba tieto stonky niekedy v druhej polovici marca odstrihnite a uložte ich do konca apríla niekam do záhrady, aby z nich mohol hmyz zase vyliezť. Zvyšné stonky vypadajú na jeseň a v zime stále krásne, keď sú prestarnuté alebo pokryté snehom, hlavne, ak sú počas týchto tmavých období nejako efektívne nasvietené (záhradnými reflektory).

Odčerpávanie usadenín z dna jazierka kalovým čerpadlom nie je v túto dobu príliš efektívne. Ryby a ďalší prirodzení obyvatelia jazierka totiž radi prečkávajú zimu schovaní v bahne. Aby bola zaistená základná výmena plynov, o ktorej sme sa tu už zmienili, mali by ste v prípade silných mrazov udržiavať hladinu na niekoľkých miestach odkrytú pomocou nejakého zariadenia proti tvorbe ľadu. Mali by ste taktiež zaistiť, aby skrz ľad vyčnievalo dosť stoniek kríkov, rákosu a tráv. Pod ľadovou pokrývkou sa dotýkajú vody, a plyn sa tak môže cez ne obmieňať (stonky slúžia ako slamky) bez ohľadu na ľadový príkrov.

Ryby je treba vybrať iba z plytkých jazierok (konkrétne čísla viď nižšie), ktoré by mohli úplne zamrznúť, a nechať ich prezimovať v akváriu. Odstráňte zo záhradného jazierka lekná a ďalšie vodné rastliny ohrozené ľadom a dajte ich do vedra plného vody niekam, kde budú síce v zime, ale nie na mraze. To platí i pre záhradné vodné čerpadlá, ak nie sú dosť hlboko, aby zamrzli (t.j. v našich zemepisných šírkach 80 cm, v miernejších oblastiach často úplne postačí 60 cm). Správny čas pre odstránenie čerpadiel a obvykle i filtračného systému je, keď teplota vody už pravidelne nedosahuje 12 °C. To je kritická teplota, pod ktorou baktérie v jazierku väčšinou prestávajú pracovať a neodstraňujú z vody prebytočné živiny. Ak však používate povrchové (zberné) čerpadlo, mali by ste ho nechať v prevádzke, dokiaľ riziko padania zvyškov rastlín do jazierka ku konci jesene nepominie.

Viacplošný zavlažovač trávnikaInteligentné zavlažovacie systémy pre krásne trávniky a kvitnúce záhony

Slnečné letné týždne, kedy vôbec neprší, sú úžasné pre nás, ale bohužiaľ nie pre rastliny v záhrade. Trávniky sú totiž veľmi náročné na zavlažovanie. Strata jednej desatiny obvyklého prísunu vody vedie k vädnutí trávy.

Záhradné kvetiny, napríklad jednoročné letničky, ktoré kvitnú neúnavne alebo zelenina, ktorá sa zbiera v lete, potrebujú až 200 litrov vody na štvorcový meter. V takých prípadoch je účelné použiť účinné zavlažovacie systémy s inteligentnou technológiou, ktoré sa ľahko používajú a prinášajú pokrokové riešenia.

Spoločnosť GARDENA vyvinula automatický viacplošný zavlažovač AquaContour určený pre amatérskych záhradkárov, ktorí si dobre uvedomujú, že s vodou je treba zachádzať opatrne, pretože je to veľmi cenný zdroj. Tento zavlažovač sa dá nastaviť tak presne, že dodá cennú vlahu prakticky do každého kúta záhrady. Pracuje absolútne presne, pretože zavlažuje skutočne iba tie oblasti, ktoré to potrebujú. Ako to docieli? Inteligentný systém umožňuje krok za krokom naprogramovať a uložiť až 50 obrysových bodov, čo umožňuje obsiahnuť oblasti, ktoré potrebujú vlahu.

GARDENA Micro-Drip-System sa najlepšie hodí na zavlažovanie obrubníkov a trávnikov. Dodáva rastlinám požadovanú vlahu automaticky a ekonomicky. Skrytý zavlažovací systém sa dá zostaviť ľahko a rýchlo. Jeho podzemné zavlažovacie potrubie zvlhčuje pôdu rovnomerne a ani kvapka vody sa pritom neodparí.

Skvelým doplnkom je záhradná hadica, ktorá sa dá teraz používať priamo z bubna. Túto funkciu plní box s hadicou od firmy GARDENA, ktorý sa montuje na stenu a je vybavený automatickým navíjacím mechanizmom. Dá sa ľahko pripevniť na stenu a otáčať o 180 stupňov, takže umožňuje zmeny smeru striekania. Pre jednoduché a rýchle pripojenie na kohútik, zavlažovač, zalievaciu tyč či postrekovač je možné použiť príslušnú hadicovú spojku. Po dokončení zavlažovania stačí prudko zatiahnuť za hadicu a tá sa automaticky navinie späť.

Nefalšovaná zábava so záhradným jazierkom

Pekné, dobre udržiavané jazierko má svoj pôvab v ktorúkoľvek ročnú dobu. Vyžaduje to však pravidelnú prácu. To, či sa v jazierku cítia živočíchy a rastliny ako doma, podstatne závisí od kvality vody, ktorá je ovplyvňovaná rôznymi faktormi, ako napríklad slnečným svitom, množstvom dažďových zrážok a napadaným lístím. Hoci má každé prostredie určitú samočistiacu schopnosť, ak sa výrazne zmenia podmienky, voda môže začať hniť.

Nová dobre vybavená sada GARDENA jazierková lekáreň ponúka amatérskym záhradkárom všetko, čo potrebujú pre zdravé jazierko. Výrobky s označením Vital sa používajú ako prevencia, výrobky s označením Activ majú liečivý účinok.

Test vody v záhradnom jazierkuVeľmi dôležité ukazovatele pre kvalitu vody sú: kyselosť, obsah nitrátov a nitritov a úroveň pH. Ak sú tieto parametre v poriadku, samočistiace mechanizmy a procesy ekologickej cirkulácie dobre fungujú. To je dostatočný dôvod, aby ste vodu preskúmali pod mikroskopom, hlavne na jar. Špecifické informácie o stave vody je možné získať ľahko a rýchlo pomocou praktického testu vody v záhradnom jazierku. Aby ste v prvom rade zabránili vzniku problémov, použite patentovaný prípravok GARDENA zdravé jazierko, ktoré v najkratšom možnom čase vytvorí dokonalé životné podmienky pre faunu a flóru: reguluje a stabilizuje hodnotu pH, zvyšuje uhličitanovú tvrdosť a aktivuje biologickú samočistiacu schopnosť prostredia.

Ak trpí jazierko akútnym nedostatkom vzduchu, prípravok GARDENA kyslík plus dokáže zregulovať obsah kyselín vo vode, čo podporí zdravý rozklad odpadných látok a nebudú sa pri tom vytvárať toxické bioplyny. Problém, ktorý postihuje mnohé jazierka, je akútny rast rias spôsobený príliš veľkým obsahom fosfátov. Všetky organické materiály, ako napríklad listy, peľ, odumreté vodné rastliny atď., obsahujú fosfáty, ktoré sa uvoľňujú počas rozkladania mikroorganizmami. Pred zimou a po zime je najlepšia doba pre použitie prípravku GARDENA fosfát mínus proti rastu rias a vytváranie kalu v jazierku. Prípravok je možné použiť buď ako prevenciu, alebo ako liečebné opatrenie.

Vyhľadávanie: